Když jsem poprvé přišla na schůzku do Kooperativy, byla jsem uchvácena. Nejen tím, jak vypadá ona budova "Main Point Karlin", která je jednou z deseti evropských budov s LEED Platinum certifikátem „Zelené budovy“.
Hlavním bodem mého uchvácení byla akční, velmi příjemná a inteligentní žena Michaela Vágnerová, jež byla mou hostitelkou a jež pracuje v odboru vzdělávání Personálního úseku na pozici metodik specialista.
Její nesmírný přehled v mnoha oblastech mi až bral dech. Říkala jsem si, kde se asi vzalo tolik inspirace a akčnosti. Netrvalo dlouho a odpověď alespoň na některé své otázky jsem dostala - Michaela Vágnerová je hlavní organizátorkou inspirativních besed s osobnostmi, které Kooperativa pro své zaměstnance pořádá.
A právě o těchto inspirativních přednáškách, kterých se jako hosté zúčastnily i naše odbornice Karla Večeřová a Jana Demjanová, jsem se rozhodla přinést více informací i vám - našim čtenářům.
Markéta Tichá: Vím, že se orientujete na spokojenost a zdraví zaměstnanců. Kdy tyto aktivity ve vaší společnosti začaly?
Michaela Vágnerová: Vedení Kooperativy si je dobře vědomo, že spokojenost a zdraví zaměstnanců je nutným předpokladem pro dlouhodobé úspěšné fungování každé společnosti, a proto péče o ně je neodmyslitelnou součástí firemní kultury od samého založení naší společnosti. V Personálním úseku sledujeme trendy v této oblasti a děláme vše pro to, abychom i zde byli na špici.
Otázka: Jaké aktivity v rámci oblasti zdravého životního stylu a třeba i myšlení pořádáte?
Michaela Vágnerová: Vedle vzdělávacích aktivit zaměřených na rozvoj osobnosti a kurzů na téma work-life balance, pořádáme pro naše zaměstnance pravidelná diskusní setkávání s osobnostmi, které dosáhly ve svém oboru mimořádných úspěchů a mají chuť se o své postoje a názory s námi podělit. Jde o lidi z různých oborů, například lékařství, kultury, sportu.
Markéta Tichá: Jak tento koncept vznikl?
Michaela Vágnerová: Tento koncept vznikl v roce 2012, kdy jsme se přestěhovali do naší nové budovy. Naše centrála má velkou část pracovních míst v takzvaném open space. Pro většinu zaměstnanců to byla velká změna, neboť do té doby pracovali ponejvíce ve starších budovách, kde sdíleli kancelář jen s minimem kolegů. Přemýšleli jsme nad tím, jak lidem tento přechod zpříjemnit. A protože je v budově i kongresový sál s kapacitou 100 míst, napadlo nás pořádat akce, které přímo s jejich prací nesouvisejí, ale mohou je obohatit a vytrhnout je z každodenního pracovního stereotypu.
Markéta Tichá: Jaká témata či osobnosti se v rámci této aktivity objevila na programu?
Michaela Vágnerová: Témat a přednášejících byla celá řada. Například Eliška Hašková Coolidge nás nechala nahlédnout do umění a managementu společenského chování, Jaroslav Dušek ve svém vystoupení na téma Čtyři dohody nás nejen pobavil, ale donutil i k zamyšlení nad sebou samými, MUDr. Pavel Pafko, DrSc. otevřel kontroverzní téma eutanázie, prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. hovořil na téma životní rovnováhy očima psychiatra. Zavítal k nám také Armádní generál Ing. Petr Pavel, M.A. s tématem „Jak český voják do NATO přišel, paralely velení armády a vedení společnosti“. Na závěr chci ještě uvést setkání na téma psychologie odívání, kterým nás provedla Jana Demjanová, a velmi zajímavé povídání o zdravé výživě s Mgr. Karlou Večeřovou.
Markéta Tichá: Jak vybíráte osobnosti na přednášky?
Michaela Vágnerová: Výběr osobností je záležitostí poměrně široké diskuse nejen v rámci Personálního úseku, ale celého vedení společnosti. Vždy bereme v úvahu aktuální potřeby firmy a dění u nás v zemi i ve světě. Máme tak jistotu, že se trefíme do vkusu posluchačů. Důkazem toho, že jde o správný postup, je vždy „vyprodaný“ kongresový sál. Samozřejmě někdy musíme naše představy korigovat v souvislosti s velkým pracovním vytížením osobností, které chceme pozvat.
Markéta Tichá: Kdo z hostů, s nimiž jste se měla možnost potkat v roli moderátorky, Vás zaujal?
Michaela Vágnerová: Musím říct, že každé setkání s našimi hosty je pro mě silný a výjimečný zážitek. Ráda vzpomínám na našeho nejúspěšnějšího cyklistu paralympijské historie pana Jiřího Ježka, který je živoucím důkazem toho, čeho je schopen dosáhnout člověk, k němuž nebyl osud vždy příznivě nakloněn, když mu nechybí vytrvalost a houževnatost. Ostatně to má pan Ježek společné i s další sportovní legendou, kterou jsem měla možnost poznat zblízka, a to žokejem, chovatelem koní a trenérem v jedné osobě, Josefem Váňou. A abych nemluvila jen o sportovcích. Určitě nezapomenu na diskusi s naším předním onkologem profesorem MUDr. Jiřím Vorlíčkem, CSc., dr. h. c., dále na paní MUDr. Jarmilu Klímovou, která se s tématem psychosomatiky snažila poukázat na to, že všechno souvisí se vším, či na poutavé vyprávění filmového režiséra a producenta Václava Marhoula nejen o vlastenectví.
Markéta Tichá: Jsou tyto přednášky pro všechny nebo jen pro určitou skupinu zaměstnanců?
Michaela Vágnerová: Na tyto přednášky mohou přijít všichni zájemci z řad zaměstnanců nejen Kooperativy, ale také České podnikatelské pojišťovny, Pojišťovny České spořitelny, zajišťovny VIG Re a společnosti Global Expert. Mnohdy počet zájemců převyšuje kapacitní možnosti sálu, a tak i zde platí pravidlo „kdo se dřív přihlásí, ten bere místo".
Markéta Tichá: Jaký máte na tuto aktivitu ohlas od zaměstnanců?
Michaela Vágnerová: S radostí mohu konstatovat, že reakce jsou velmi pozitivní. Je to patrné i z toho, že účast většinou není jen pasivní, ale že se lidé zapojují do diskusí, které jsou obvykle součástí těchto setkání. To mě velmi naplňuje, protože vidím, že to má smysl a že se nám daří přicházet s tématy, která jsou zajímavá.
Markéta Tichá: Pokud by někdo další chtěl něco podobného pořádat pro své zaměstnance, co byste mu doporučila ze své zkušenosti jako best practice?
Michaela Vágnerová: Naše malá země disponuje celou řadou výjimečných osobností. Podstatné je nebát se přinášet témata, podněty a inspiraci i z jiných oborů, které zdánlivě nesouvisejí se zaměřením firmy. Jsem si jistá, že zaměstnanci ocení, když jim jejich firma umožní setkání s lidmi, kteří mají co sdělit a s nimiž by se jen těžko setkali osobně.
Poznámka: Pro ty zaměstnance, kteří se na besedu z jakýchkoliv důvodů nedostali, vychází článek o dané osobnosti v interním časopisu Smaragd. Některé články přinášíme jako inspiraci i vám.
05/2015 - "Legenda českého dostihového sportu", Josef Váňa
03/2016 - "Psychologie odívání, aneb co o nás říká náš styl", Jana Demjanová
04/2016 - "Co je psychosomatika a jak vlastně funguje?“, MUDr. Jarmila Klímová
05/2016 - "Zdravá výživa, aneb co víme o nutriční gramotnosti?", Mgr. Karla Večeřová
Chcete si s námi nezávazně popovídat o možnosti aktivit ve vaší společnosti? Podívejte se na náš aktuální katalog a spojte se s Markétou Tichou na emailu marketa@cloud9institute.cz nebo na telefonu +420 723 857 491.