4 pilíře zdravého životního stylu

4 pilíře zdravého životního stylu

Jste plní energie, optimismu a často se smějete? Cítíte se oceňováni a oceňujete a chválíte druhé? Máte kolem sebe kruh dobrých přátel? Nacházíte snadno řešení pro každodenní, byť i obtížné situace v životě?

Pokud byly vaše odpovědi vždy kladné – gratulujeme, jisto jistě totiž patříte do menšinové skupiny lidí, které se daří žít zdravým životním stylem. My ostatní však nemusíme zoufat. Životní styl není neměnná konstanta. Dá se zkvalitňovat, proměňovat, obohacovat. Dá se na něm pracovat každý den. Máme pro vás i několik praktických tipů, jak se z „ne“ dostat postupem času na „ano“.


Způsob, jakým žijeme, se vždy odráží v kvalitě našeho života. Představte si život například jako lidský organismus – vše se prolíná a navzájem doplňuje. Akce vždy předchází reakci. Činnost jednoho orgánu nebo svalu do jisté míry ovlivňuje ty ostatní. Jedná se o spletitou, avšak bezchybně fungující síť - systém, v jehož činnosti hrají roli i ty nejmenší detaily.

Životní styl můžeme v souvislosti s výše uvedeným přirovnat k činnosti toho vůbec nejdůležitějšího orgánu - mozku, který zastřešuje, řídí a ovlivňuje zbytek organismu. Životní styl totiž, zjednodušeně řečeno, zahrnuje všechny činnosti, které patří k našemu každodennímu životu. To, jaký je náš životní styl, ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také výkonnost, spokojenost, vztahy, způsob uvažování nebo naši náladu. Vše spolu úzce souvisí.


„Mantra“ zdravého životního stylu

Když mluvíme o zdravém životním stylu, máme tím na mysli styl, díky kterému žijeme plnohodnotný život bez nemocí, únavy a stresu. Je obecně známo, že velké množství civilizačních chorob přímo souvisí s naším životním stylem. O to více je důležité soustředit se na rozhodnutí, která činíme, ať už se týkají fyzického nebo duševního zdraví. Nikdy bychom neměli zapomínat, že taková rozhodnutí neovlivňují pouze dnešní den, ale s největší pravděpodobností se promítnou i do naší budoucnosti.

Neexistuje jediný správný návod na dodržování zdravého životního stylu, neboť potřeby a možnosti každého z nás jsou přirozeně odlišné. Zdravý životní styl je proto nezbytné posuzovat s ohledem na tělesné i duševní zdraví člověka, vrozené dispozice, na jeho věk a pohlaví i životní podmínky, ve kterých se právě nachází.

 

„Mantrou“ zdravého životního stylu je dokázat sladit práci, rodinu a všechny další oblasti života a přitom nezapomínat sám na sebe."


Stabilní základy

Navzdory odlišným podmínkám každého z nás, lze připomenout obecně platnou pravdu - každá stavba potřebuje pevné základy, které jí zajistí stabilitu.

4 základní pilíře životního stylu, na kterých stojí náš život a které bychom měli stále udržovat v relativní rovnováze, proto jsou:

- fyziologický (biologický) = péče o tělo, fyzickou kondici, zdraví, dostatek energie a odolnost vůči nemocem,
- psychologický = prevence stresu a techniky odbourání stresu, duševní hygiena a relaxace, pěstování koníčků a zálib,
- sociální = projevy vztahu k sobě a k druhým, potřeba vzájemné blízkosti, ocenění, uplatnění se,
- spirituální = sebepoznání, sebevyjádření a seberealizace, smysluplnost života, osobní žebříček hodnot.

Buďte k sobě upřímní. Jak pevné jsou vaše pilíře? Na první pohled se může zdát, že i tyto základní stavební prvky zdravého životního stylu jsou příliš obsáhlé a pro člověka jen těžko dosažitelné. Ne však, pokud na nich budete pracovat průběžně po malých částech a především pravidelně.


4 rady, jak na 4 pevné pilíře

Máme pro vás pár jednoduchých, avšak velmi důležitých pomůcek, které napomůžou k prosazení zdravého životního stylu do každodenního života:

1. přestaňte čekat na „někdy“,
2. naplánujte si splnění jednoho malého krůčku a datum jeho splnění si dejte do kalendáře o něco dříve,
3. dbejte na pravidelnost a za svou důslednost se něčím odměňte,
4. pomocí vizualizace úspěchu se motivujte k překonání lenosti.

Změňte jednu věc ve svém životě už dnes. Tím zahájíte svůj zdravý život, který vám přinese radost, štěstí a možná i splnění vašich snů.

 


Článek pro vás zpracovala zkušená odbornice na psychologii osobnosti Jana Demjanová. Více se o Janě můžete dozvědět zde.