Psychologie odívání část II.: Typologie oděvních stylů

Psychologie odívání část II.: Typologie oděvních stylů

Nejen ženské, ale i mužské oděvní styly můžeme rozdělit do několika typů. Přesněji do osmi typů. Každý z těchto oděvních stylů má svá specifika a můžeme se díky nim dozvědět něco o sobě i druhých.

V tomto pokračování k první části tématu Psychologie odívání se blíže podíváme na osobní oděvní styly. Ty nám totiž pomáhají nalézt nejen to, v jakém oděvu či barvách se budeme cítit dobře, ale ukazují nám třeba také na naše chování v konkrétních situacích. Třeba na to, zdali máme rádi jasná pravidla a nebo jsme kreativci bez hranic.

Náš oděvní styl určuje naše osobnost, prostředí, ve kterém jsme vyrůstali a také prostředí, ve kterém pracujeme. Někdy se stylizujeme do toho, co nám jako mladším kupovali rodiče. Někdy nechápeme, jak je možné, že se tak dobře cítíme v nějaké konkrétní barvě. Všechno se ale nakonec odrazí na spokojenosti či nespokojenosti našeho vnitřního já.

To všechno je součástí určování osobního oděvního stylu. A své o tom ví odbornice na psychologii odívání Jana Demjanová. Díky ní třeba všechny dámy Cloud 9 Institute ví o svých oděvních stylech a barevných typologiích a mohou tak i skrze oděv působit autentičtěji.

Stejně jako v čínské filozofii i v oděvních stylech rozdělujeme jednotlivé styly do dvou skupin - jinové a jangové. To podle vnitřní energie majitelek či majitelů (ano, i mužské styly jsou součástí této typologie) těchto stylů. Nemyslete si ale, že všechny klasicky elegantní dámy jsou stejné a že všichni sportovní muži nosí tepláky! Není elegance jako elegance ani sporťák jako sporťák. V praxi se vám tedy může stát, že potkáte tři zástupkyně či zástupce stejného typu, ale oděv každého z nich bude vypadat trošinku jinak.

Na uvedené fotografii si můžete všimnout rozdílů mezi styly dam z Cloud 9 Institute. 
Zleva na fotografii: Markéta Gabzdyl Tichá (romantický styl), Jana Koblížková (klasicky elegantní styl), Karla Večeřová (nekonvenční styl), Jana Demjanová (avantgardní styl). Pojďme se tedy s jednotlivými typy seznámit blíže. Dovolte nám se v rámci jednoduchosti zaměřit na dámské majitelky těchto typů.
 


4 jinové styly

4 jangové styly

Romantický styl
Zasněná, jemná a dobrosrdečná víla v lehounkých, měkkých, rozevlátých oděvech s jemnými, filigránsky zdobenými šperky a bižuterií. Krajky, květinové vzory či volány jí nejsou cizí. Tvoří vize a nebojí se nového.
 
Nekonvenční styl
Tak trochu provokující rebelka, která vystupuje z řady a hledá nové směry a způsoby života i oblékání. Kombinuje ležérní s romantickým, sportovní s luxusním, nosí výrazné doplňky a je vždy svá.
 
Klasicky elegantní styl
Vždy upravená elegantní dáma, praktická a velmi zodpovědná manažerka i máma v kostýmku nebo pouzdrových šatech a lodičkách, s kabelkou do ruky, kloboučkem, rukavičkami.
 
Ležérní styl
Elegantní, tichá, naslouchající a přemýšlivá žena vyznávající heslo "v jednoduchosti je dokonalost" v hladkém, jednoduchém oděvu bez ozdob v tlumených barvách tón v tónu.
 
Luxusně okázalý styl
Krásná "královna", nevídaně silná osobnost v luxusních značkových oděvech, drahé šperky, pravá kůže, kožešiny, luxusní automobil. Neznačkové věci či napodobeniny nemají v jejím životě místo.
 
Sportovní styl
Veselá, upřímná, optimistická žena v mladistvém barevném (tak trochu studentském), pohodlném oblečení z přírodních i elastických materiálů, v botách na nízkých podpatcích s batůžkem nebo kabelkou přes rameno.
 
Avantgardní styl
Bylinkářka, "čarodějka", léčitelka těla i duše, v dlouhém, širokém, několikavrstvém, předimenzovaném oděvu z přírodních materiálů, s keramickými a dřevěnými knoflíky, ručně malovanými šátky, tepanými kovovými šperky. Má ráda přírodu.
 
Extravagantní styl
Výrazná, někdy až přezdobená hvězda showbyznysu vždy vyznávající poslední módní trendy, v přehlídkových modelech zdůrazňující svou perfektně vypracovanou postavu. Opnuté kožené oděvy, výrazná lesklá bižuterie, elastická krajka, extravagantní účes.
 


Jak už zaznělo v první části této série článků o psychologii odívání, styl oblékání u každého člověka vypovídá o tom, jak se zná, respektuje a ctí sám sebe i ostatní. „Osobní oděvní styl má být vždy takový, abychom se v něm cítili za všech okolností jistě, klidně, spokojeně a sebevědomě“, dodává Jana. Jednoduše řešeno – měl by vystihovat povahu člověka a jeho vnitřní energii. 

Oděvní styl velmi úzce souvisí s naším povoláním, zálibami, našimi sny, s tím, kam v životě směřujeme a v čem vidíme smysl našeho života. Cílem není dosáhnout „proměny“, ale nalézt své pravé „Já“To, že se zabýváme svým oděvním stylem, nás učí naslouchat vlastním pocitům a potřebám. Pomáhá nám lépe rozumět sobě a následně i druhým.

Znalost těchto stylů pomáhá již dnes třeba lidem zastávajícím důležité funkce ve společnostech či na úřadech. Díky vypracovanému katalogu svého oděvního stylu obsahující i barevnou typologii se jim daří i skrze oděv dosahovat úspěchu a spokojenosti ve své "druhé kůži". Oděv je totiž naší reklamou navenek. Proto je tak velmi důležité znát sebe a oděvní zákonitosti.


Chcete si objednat seminář zaměřený na psychologii odívání pro své zaměstnance? Možná byste chtěli znát svůj osobní oděvní styl a barevnou typologii? Zavolejte nám na 723 857 491 a my s Vámi probereme, co přesně Vám můžeme nabídnout.