Fytoterapie - léčba bylinami

Fytoterapie - léčba bylinami

S některými našimi problémy si západní medicína neví rady. Dokáže utlumit projevy, ale nevyřeší problém do hloubky a trvale. Jako možnost se pak naskýtá třeba léčba bylinkami podle tradiční čínské medicíny. 

Léčení bylinami (fytoterapie) je oproti akupunktuře materiální způsob léčby. Léčebným nástrojem jsou přírodní látky z bylin, vykazující jistou danou funkci a „hmotu“. Kombinace těchto kvalit ovlivňuje působení směsi. Předpisy se sestavují podle obrazů (diagnóz) onemocnění a to tak, aby kopírovaly potřeby organismu.


Jak vypadá léčba bylinami?

Čínské byliny jsou převážně kořeny či oddenky, méně často pak květy, listy nebo větvičky, proto mají výrazně hořkou chuť a specifickou „vůni“. Receptury se tvoří dle určitých pravidel – nejdříve se stanoví základní cíl léčebné směsi, potom se přemýšlí o sekundárních cílech a také o cestách, jak těchto cílů dosáhnout.

Nikdy se neléčí takzvanou monoterapií (jednou léčivkou), vždy je jich ve směsi více. Jednotlivé léčivky (Yao) mají v recepturách zásadní pozice:
• císař – míří na hlavní cíl léčby
• ministr – zesiluje terapeutickou funkci císaře
• asistent – léčí další průvodní příznaky
• posel – navádí směs do vybrané oblasti těla a harmonizuje účinky různých Yao ve směsi.

Původně se receptury řadily do několika kategorií: harmonizační, útočící, rozptylující, ochlazující, zahřívací, stahující, korespondující a doplňující. Dnes je však kategorií mnohem více.

Bylinné směsi se dnes podávají v několika formách, jako odvar, prášek, granule, kulička nebo slisované tablety, ale nejúčinnější je odvar. Ostatní formy jsou pro ty, kteří nedokážou odvar pozřít nebo si jej nemohou z finančních důvodů dlouhodoběji dovolit.


Léčba každému na míru

Z historie existují stovky vzorových receptur na dané obrazy onemocnění a i dnes se z nich většinou vychází. Bohužel člověk nikdy neonemocní jednou „vzorovou“ nemocí, a když k tomu vezmeme v úvahu i jeho konstituci, věk, stav trávení a podobně, tvorba jednotlivých směsí je práce náročná a vyžaduje dobré znalosti terapeuta, aby tuto vzorovou směs upravil na míru danému pacientovi. Často se dává první směs na příklad jen na dva týdny s tím, abychom viděli, jak organismus zareaguje, a poté se podle reakcí směs doplňuje nebo upravuje, často i jen v gramáži jednotlivých léčivek.


Kdo si počká, …

Léčení čínskými bylinami je dlouhodobé. U dlouhotrvajících potíží se léčení počítá na měsíce, výjimečně i na roky. Pokud však člověk vydrží, dají se vyléčit i takové nemoci, jako jsou různá kožní onemocnění, trávicí problémy, borelióza, chlamýdie a další, což klasickou medicínou moc dobře nejde. Přirozeně se od pacienta vyžaduje i úprava stravy a způsobu života, výborná je i kombinace s akupunkturou.


Závěrem

Na závěr bych rád dodal, že tak, jako i u jiných způsobu léčby, i zde platí, že léčení fytoterapií není úplně na všechno a také že různí lidé reagují různě.

 


_K1B0306.jpgAutor: Ing. Antonín Červený (Odborník na Tradiční čínskou medicínu)

Chcete si domluvit konzultaci? Klikněte zde ->