Pojďme se tedy společně na tento úžasný obor spojující několik technik podívat zblízka.
Markéta: V čem vidíš krásu TČM?
Antonín: Tato metoda má úžasnou logiku a hlavně bere člověka jako celek, a to i ve smyslu spojení tělo-duše. Nesnaží se odstranit pouze následek, ale jde po příčině a kořenech potíží. A to vše bez vedlejších následků a nežádoucích účinků.
Takže např. při migrénách se nesnaží odstranit jen aktuální bolest hlavy, ale zaměřuje se na to, kde je v těle problém, který tyto potíže nastartovává. A přirozeně se je snaží léčit tak, aby už k dalším atakům migrény nedocházelo.
Markéta: Která ze součástí TČM je Ti nejbližší a proč?
Antonín: Akupunktura, ale vysvětlit to nedokážu. Přirozeně tuto také doplňuji bylinnou léčbou (když cítím, že je to potřeba) nebo výjimečně i jinými metodami TČM. Už na škole jsem viděl, že jednomu více sedí bylinná léčba, druhému dietetika, třetímu TuiNa masáže a dalšímu akupunktura. Zřejmě by to nedokázal vysvětlit nikdo z nich.
Markéta: Jak spolu podle tebe souvisí západní medicína a TČM? Mohou se doplňovat?
Antonín: Obě medicíny by se měly navzájem doplňovat a spolu se prolínat, protože každá má svoje hranice a možnosti. Největší náš zájem je pomoci nemocnému a často je potřeba k tomu spojit síly.
Markéta: Kde je TČM nejvíce rozšířená ve světě kromě Číny? Proč tomu tak je?
Antonín: Myslím si, že v USA a dnes již spoustě zemí západní Evropy. Pokud člověk chce a není slepý, musí vidět výsledky, které se s TČM pojí. Existuje už taková spousta odborné literatury a vědeckých výzkumů, že jen úplný ignorant je může přehlížet a stavět se k nim skepticky.
Markéta: Jak se k této oblasti stavíme v Česku?
Antonín: Hodně rozdílně. Existuje již spousta lékařů, kteří spolupracovat chtějí (resp. svému pacientovi poradí, že na jeho problémy by byla vhodná např. akupunktura), stačí si ale pak poslechnout rozhovor s předsedou České lékařské komory a veškeré nadšení je pryč. V rámci legislativy se ale již projednává, jestli uznat TČM za oficiální léčebnou metodu nebo ne, což i toto je úspěch,.
Markéta: Jak se pozná dobrý praktik TČM?
Antonín: Teoreticky podle toho, jaké má v této oblasti vzdělání. Pokud je absolventem některé z „uznávaných“ škol, není třeba se čeho bát. Před samouky a frekventanty krátkodobých kurzů je však třeba se mít na pozoru.
Markéta: Kdy se člověk rozhodne přijít za praktikem TČM? S jakými nejčastějšími potížemi za tebou klienti přicházejí?
Antonín: Klienti bohužel často přichází až tehdy, kdy jim konvenční medicína nedokáže pomoci. Potíže jsou velmi různorodé, ale asi převažují přetrvávající bolesti zad, zmiňované migrény, trávicí problémy…
Markéta: Slovo závěrem...? Dodal bys ještě něco?
Antonín: Snad jen to, že i sám nemocný musí mít při řešení svých problémů aktivní přístup. Tj. měl by změnit svoje myšlení, postoje, životosprávu, protože nemoc signalizuje, že „něco“ dělá špatně.
>První část rozhovoru s Antonínem Červeným si můžete přečíst zde.
Chcete se k Antonínovi přihlásit na konzultaci? Klikněte zde -->>
Rozhovor vedla Markéta Tichá - Zakladatelka Cloud 9 Institute, poradkyně v osobním rozoji.