Druhá část rozhovoru s Antonínem Červeným

Druhá část rozhovoru s Antonínem Červeným

Možná už jste si akupunkturu a nebo fytoterapii sami vyzkoušeli. A možná také nevíte, zdali je to pro vás vhodné. V životě zkoušíme různé věci a co se týče našeho zdraví, určitě není potřeba se sebemenšími obtížemi navštěvovat lékaře. Někdy má využití alternativních typů léčení mnohem lepší výsledky než pilulky.

Pojďme se tedy společně na tento úžasný obor spojující několik technik podívat zblízka.

Markéta: V čem vidíš krásu TČM?
Antonín
: Tato metoda má úžasnou logiku a hlavně bere člověka jako celek, a to i ve smyslu spojení tělo-duše. Nesnaží se odstranit pouze následek, ale jde po příčině a kořenech potíží. A to vše bez vedlejších následků a nežádoucích účinků.

Takže např. při migrénách se nesnaží odstranit jen aktuální bolest hlavy, ale zaměřuje se na to, kde je v těle problém, který tyto potíže nastartovává. A přirozeně se je snaží léčit tak, aby už k dalším atakům migrény nedocházelo.

Markéta: Která ze součástí TČM je Ti nejbližší a proč?
Antonín: Akupunktura, ale vysvětlit to nedokážu. Přirozeně tuto také doplňuji bylinnou léčbou (když cítím, že je to potřeba) nebo výjimečně i jinými metodami TČM. Už na škole jsem viděl, že jednomu více sedí bylinná léčba, druhému dietetika, třetímu TuiNa masáže a dalšímu akupunktura. Zřejmě by to nedokázal vysvětlit nikdo z nich.

Markéta: Jak spolu podle tebe souvisí západní medicína a TČM? Mohou se doplňovat?
Antonín: Obě medicíny by se měly navzájem doplňovat a spolu se prolínat, protože každá má svoje hranice a možnosti. Největší náš zájem je pomoci nemocnému a často je potřeba k tomu spojit síly.

Markéta: Kde je TČM nejvíce rozšířená ve světě kromě Číny? Proč tomu tak je?
Antonín:
Myslím si, že v USA a dnes již spoustě zemí západní Evropy. Pokud člověk chce a není slepý, musí vidět výsledky, které se s TČM pojí. Existuje už taková spousta odborné literatury a vědeckých výzkumů, že jen úplný ignorant je může přehlížet a stavět se k nim skepticky.

Markéta: Jak se k této oblasti stavíme v Česku?
Antonín: Hodně rozdílně. Existuje již spousta lékařů, kteří spolupracovat chtějí (resp. svému pacientovi poradí, že na jeho problémy by byla vhodná např. akupunktura), stačí si ale pak poslechnout rozhovor s předsedou České lékařské komory a veškeré nadšení je pryč. V rámci legislativy se ale již projednává, jestli uznat TČM za oficiální léčebnou metodu nebo ne, což i toto je úspěch,.

Markéta: Jak se pozná dobrý praktik TČM?
Antonín: Teoreticky podle toho, jaké má v této oblasti vzdělání. Pokud je absolventem některé z „uznávaných“ škol, není třeba se čeho bát. Před samouky a frekventanty krátkodobých kurzů je však třeba se mít na pozoru.

Markéta: Kdy se člověk rozhodne přijít za praktikem TČM? S jakými nejčastějšími potížemi za tebou klienti přicházejí?
Antonín: Klienti bohužel často přichází až tehdy, kdy jim konvenční medicína nedokáže pomoci. Potíže jsou velmi různorodé, ale asi převažují přetrvávající bolesti zad, zmiňované migrény, trávicí problémy…

Markéta: Slovo závěrem...? Dodal bys ještě něco?
Antonín: Snad jen to, že i sám nemocný musí mít při řešení svých problémů aktivní přístup. Tj. měl by změnit svoje myšlení, postoje, životosprávu, protože nemoc signalizuje, že „něco“ dělá špatně.

 

>První část rozhovoru s Antonínem Červeným si můžete přečíst zde.

Chcete se k Antonínovi přihlásit na konzultaci? Klikněte zde -->>

 

Rozhovor vedla Markéta Tichá - Zakladatelka Cloud 9 Institute, poradkyně v osobním rozoji.