Druhá část rozhovoru s Dušanem Zhořem

Druhá část rozhovoru s Dušanem Zhořem

Máte šanci nahlédnout za oponu lékařské praxe a toho, jak dohromady fungují dva odlišné a přesto neoddělitelné obory léčení člověka - západní medicína a medicína psychosomatická. Pojďme se podívat na druhou část rozhovoru s MUDr. Dušanem Zhořem.

Úvodní fotografie článku naznačuje, že nálada v Cloud 9 Institute je velmi uvolněná. Ale jak je to třeba se vztahem západní medicíny a medicíny psychosomatické? Co je dobré vědět o těchto dvou oborech?

Markéta: Jak spolu podle tebe souvisí západní medicína a psychosomatika?
Dušan: Ono kupodivu i WHO (World Health Organization) dává definici zdraví velmi podobnou tomu, co i já chápu za zdraví psychosomatické. Jenže vzdělávací systém lékaře a hlavně pak předatestační systém je velmi náročný. Když jsem ještě pracoval v nemocnici, můj rekord za 8 odpracovaných dní byl 120 hodin tedy 4x24 hodin ve službě a pak na 8 hodin do práce. Pak važně nemáte energii na psychosomatickou diagnostiku nebo terapii jedince. Vaše tělo je extrémně vyčerpané a soustředíte se jen na to, co vás škola a praxe učí. Nic víc nemáte skoro šanci pojmout.

Markéta: V čem je tedy rozdíl mezi těmito obory?
Dušan: Hlavní rozdíl je v tom, že na psychosomatiku musíte mít čas. Nelze udělat psychosomatický rozbor choroby za 5-10 minut, který je hrazen pojišťovnou. Je potřeba minimálně 3/4 hodiny a to bych samozřejmě nemohl pak stihnout v ordinaci veškeré lidi ošetřit. Takže takové klienty mám zásadně po ordinační době ve svém "volném čase". Rozdíl je pak samozřejmě ve vzdělávání a přístupu ke klientovi.

Markéta: Víš, jak fungují tyto dva obory v zahraničí?
Dušan: Občas vyjedu díky evropskému projektu "Mladých praktiků" do zahraničí na stáže a tam se ptám, jak a jestli vůbec znají pojem psychosomatika. Nutno říci, že kromě Německa často lékaři ani nevědědí, že psychosomatika existuje (Španělsko, Kréta, Srbsko a další). To může být ovšem dobrá zpráva pro Čechy - že je u nás tento přístup legalní a brán na zřetel jako věda založená na důkazech.

Markéta: Jak se k tomuto tématu staví doktoři v Česku? Proč myslíš, že to tak je?
Dušan: Kolegové jak mladší tak starší, se kterými jsem mluvil, se k tomu staví velmi otevřeně a s radostí poslouchají mé kasuistiky. Problém je v definici toho, co můžu pro své pacienty/klienty udělat.

Má práce není hrazená pojišťovnou a tedy si ji musí každý klient sám hradit. To hodně lidi odradí, ale na druhou stranu, ti kteří chtěji vážně poznat původ svých obtíží a případně se s nimi minimálně naučit žít, tak ti z toho neskutečně profitují.
Často si kolegové myslí, že má práce je práce s neurotickým nebo psychiatrickým klientem. To je omyl. Já se zásadně starám o lidi bez psychiatrických diagnóz, protože nejsem psychiatr. Člověka v mé péči trápí třeba opakované infekce, potíže s bušením srdce, astma atd. V moderní medicíně dostanou "farmakologický zob", který příznaky potlačí, otázkou ale zůstává, proč se obtíže stále opakují. A tam jsem na řadě já s psychosomatickou diagnostikou.

Markéta: Jak se pozná dobrý psychosomatik?
Dušan: Těžko říct, psychosomatických přístupů je celá řada. Já zastávám západní psychosomatiku, které je základem psychoterapie. Kolegů lekařů psychosomatiků je ale poskromnu. Sám jsem se byl třeba dívat na léčitele. Jejich práci neodsuzuji, přesto jsem skeptik. Nutno totiž podotknout, že v mé ordinaci praktického lékaře jsem nezaznamenal jediného pacienta, který by se zázračně vyléčil ze smrtelné choroby. Ale to může být jen schoda náhod. Podle mě by dobrý psychosomatik neměl dělat rychlé a ukvapené závěry, než pozná příběh člověka a průběh choroby.

Markéta: Slovo závěrem...? Dodal bys ještě něco?
Dušan: Chtěl bych říct, že velmi oceňuji své kolegy lékaře, kteří se pustili do boje s větrnými mlýny a prosadili psychosomatiku jako regulérní obor, který je rovnocenný s ostatními lékařskými obory. Za to jim patří velký obdiv.

 

>První část rozhovoru s Dušanem o jeho životní cestě za léčením lidí si můžete přečíst zde.

Chcete se k Dušanovi přihlásit na konzultaci? Klikněte zde -->>

 

Rozhovor vedla Markéta Tichá - Zakladatelka Cloud 9 Institute, poradkyně v osobním rozoji.