Zánět močových cest z hlediska psychosomatiky – 1. část

Zánět močových cest z hlediska psychosomatiky – 1. část

Dnešní příspěvek bude spíše pro dámy. Ale třeba se i pánové budou chtít podívat, jak mohou své partnerce či dceři pomoci během nepříjemného onemocnění, jakým je zánět močových cest.

Přestože opět musíme upozornit, že každý případ je nutno řešit individuálně, existují jistá všeobecná tvrzení, díky kterým se na toto onemocnění můžeme podívat z celostního pohledu. Třeba v následujících informacích najdete i něco pro sebe.

Nemoci močových cest a močového ústrojí rozebrala už Louise Hay v 80. letech a existují studie, které přímo mluví o konkrétních psychosomatických jevech.
 

Psychosomatický pohled

Zánět močových cest je velmi běžné onemocnění u žen a dětí, méně pak u mužů. Infekce všeobecně může být brána jako zhmotnělý konflikt. Problémy s močovým ústrojím vychází většinou z problémů ve vztazích – nejčastěji partnerských. Ať už se často hádáme a nebo naopak zadržujeme něco, co bychom chtěli říct. Nebo máme téma, o kterém se s partnerem neumíme bavit. Ženy, jakožto více „zatížené“ emočním pohledem, řeší takovéto situace mnohem déle. Řešíme si je v sobě. Přemýšlíme nad nimi nejen vědomě, ale zůstávají s námi dlouho i podvědomě. Jsou to věci, kdy jsme, jak se říká příhodně anglicky „pissed off“. V češtině nemáme přesný ekvivalent, museli bychom vytvořit slovo (promiňte mi ten výraz) třeba jako „nachcaní“. Jinak řečeno naštvaní.

Zamyslete se tedy nad tím, co se děje ať už teď a nebo dlouhodobě ve vašich vztazích. Je něco, co v sobě držíte a nemluvíte o tom? Nebo je něco, proč jste se s partnerem pohádaly?
Močový měchýř nám může signalizovat, že žena na něčem trvale lpí, je zatvrzelá, přestože již danou situaci dávno mohla vyřešit. Žena se zánětem močových cest a potíži s močovým ústrojím se musí sama sebe ptát, zdali se nevystavuje tlaku, nad čím stále pláče.
Řešení z hlediska emočního je – konečně si o tom promluvit. Být upřímní sami k sobě a potažmo k ostatním. Bez emocí. Popsat partnerovi, jak se cítíte, ale nezahrnovat ho zbytečnými promluvami. Dát mu o tom vědět a zkusit danou situaci vyřešit.
 

Lékařský pohled

Záněty močových cest jsou velmi častou příčinou návštěvy žen v ordinacích praktického lékaře. Nejčastějším příznakem je řezavé močení (dysurie) a časté nucení na močení (polakisurie). Zvyšující se bolest při domočování (terminální dysurie) svědčí pro zánět v močovém měchýři. Tupá bolest v bederních krajinách s vysokou teplotou a třesavkou ukazuje na zánět ledviny. Může být jednostranná. Moč může být zkalená nebo i s příměsí krve tedy růžová až červená v takovém případě je nutno okamžitě vyhledat lékaře. Z klinické zkušenosti můžu říct, že více jak 80% potíží s močením nedosahuje kriterii nasazení antibiotik, která jsou bohužel často vyžadována. Základem jsou preventivní opatření, která zabraňují prochlazení, zanesení infekce do oblasti genitálu, dostatek tekutin!!! ve formě čajů - například brusinkových. Pokud jsou záněty velmi časté (několikrát za kvartál), pak je určitě nutné navštívit lékaře kvůli laboratorním testům.
 

Nutriční pohled

Z nutričního pohledu by žena měla střídat kyselé a zásadité potraviny, užívat pravidelně teplou vodu s umeoctem. Při silných potížích náhlého překyselení či pálení při močení i jedlou sodu (1-2 lžičky dvě hodiny po jídle) k neutralizaci ph moči. Z potravin vyřadit na čas citrusové plody, které oslabují obzvlášť v zimním období ledviny a celého močový systém. Jediný vhodný je v malých dávkách citron a citronová šťáva. Jistě by žena měla omezit mléčné výrobky a mléko, které zahleňují a díky nimž se infekce všeobecně drží v těle déle. Velmi vhodná je pečená zelenina, např. pečená hokkaido, červená řepa. Střídat bublinkové vody s neperlivými. Brusinky jako doplněk stravy.
 
Nutriční doporučení či potravinové doplňky jsou ovšem "pouze" pomocníky. Aby se záněty nevracely, musíte vyřešit své vnitřní rozpoložení - to jak myslíte a jaké emoce prožíváte.Odpovídali: Mgr. Karla Večeřová, MUDr. Dušan Zhoř a Markéta Tichá, MSc.
Chcete si domluvit osobní konzultaci? Klikněte zde -->