Metoda The Work 1. část: Co nás činí nešťastnými?

Metoda The Work 1. část: Co nás činí nešťastnými?

Také toužíte po volnosti, lásce a harmonii ve vašem životě? Co nám vlastně brání žít radostným a smysluplným životem bez zloby a pocitů křivdy?

Jak začala má cesta?


Jako mnozí z vás jsem i já před několika lety začala hledat odpovědi na tyto otázky. Na své cestě jsem potkala Ravit Mond, žákyni Byron Katie, která vypracovala metodu The Work. Katie trpěla 10 let těžkými depresemi, až nakonec poslední 2 roky téměř neopouštěla lůžko a vážně pomýšlela na sebevraždu.

Pak jednoho dne uprostřed nejhlubších depresí dospěla k uvědomění, které změnilo její život. Najednou viděla, že naše přesvědčení, že skutečnost by měla být jiná, než je, přináší stres, nespokojenost a utrpení. Když se podobnými myšlenkami nezabýváme, cítíme totiž klid a mír.

 

Příčina naší nespokojenosti


Příčinou naší nespokojenosti tedy není svět kolem nás, nýbrž náš postoj ke světu kolem nás. Naše snaha najít štěstí se ubírá nesprávným směrem. Místo abychom beznadějně usilovali o to, aby se svět přizpůsobil našim představám, můžeme přijmout realitu takovou, jaká je. Tak zažijeme nepředstavitelnou svobodu a radost.
 

Metoda "The Work"


Katie vymyslela jednoduchou, avšak velice účinnou metodu dotazování nazvanou The Work, neboli Práce, která pomohla uvést tuto transformaci do praxe. Díky této metodě se může člověk stát laskavým k sobě i druhým a pokojně přijímat vše, co život přináší.

Takové pochopení zákonů mysli odpovídá nejnovějším poznatkům získaným v kognitivní psychologii a „Práce“ je srovnávána se Sokratovými dialogy, učením buddhismu a psychologickými programy 12 kroků. Stává se důležitou součástí práce mnoha psychologů, poradců a terapeutů.

Tato metoda je až překvapivě jednoduchá a dostupná každému bez rozdílu věku a původu. Nepotřebujeme k ní nic víc než papír a tužku a otevřenou mysl. Jde o proces, který lidem může poskytnout jejich vlastní odpovědi. Práce transformuje jejich život, proto jej odborníci nazývají transformační koučink. Lidé pracující na své psychice touto metodou zažívají stavy náhlého pochopení a porozumění, které na ně mocně působí.

Pokud jsme přesvědčeni, že skutečnost by měla být jiná, než je, je to jako bychom učili kočku štěkat. I kdybychom se třeba rozkrájeli, nakonec na nás nevinně pohlédne a řekne „Mňau“ :) Taková snaha k ničemu nevede.

 

Vnímejte své myšlenky


Zamyslíme-li se nad svými myšlenkami během dne, zjistíme, že stále něco nebo někoho (včetně sebe samých) posuzujeme a odsuzujeme. Dáváme na různé situace, události a chování lidí kolem neustále svoje „nálepky“ a podle nich pak dále rozvíjíme své myšlenky a reakce. Způsobujeme sami sobě utrpení. Připravujeme se o energii, kterou bychom mohli věnovat řešení vzniklých situací, svému rozvoji a prohlubování vztahů s lidmi.

Lidé občas namítají:  „Když přestanu odporovat realitě, ochromí mě to, rezignuju a ztratím touhu řešit situace“. Jak ale víme, že by se stalo tohle? A co je více ochromující – to, že si denně říkám „Kéž bych nepřišel o práci, vztah, zdraví…“ nebo to, že řeknu: „Ano, přišel jsem o práci nebo manželství. A jaké jsou teď mé další vyhlídky, jaké mám možnosti, které kroky můžu podniknout?“

 

Nahlížejme na realitu bez odporu


Netvrdím, že máme se vším souhlasit a omlouvat to. Jen zkusme nahlížet na skutečnost bez odporu a beze zmatků, do kterých nás uvrhuje náš vnitřní boj. Nikdo si nepřeje, aby jeho děti onemocněly nebo aby se stal obětí dopravní nehody. Když však k tomu dojde, nepomůže mi, když se budu vnitřně bouřit, obviňovat se a litovat se. Přesto to stále děláme, neboť nevíme, jak se svým vnitřním odporem skoncovat.
 
Když přestaneme realitě vzdorovat a přijmeme ji takovou, jaká je, se slovy jako „to je můj osud“ a s vědomím, že žijeme a můžeme tedy podniknout jednotlivé kroky k řešení situace, začneme jednat laskavě a beze strachu, s pocitem vnitřního klidu a dostatečné síly.

2. část článku najdete zde.

 


DSCF9946-2.jpgAutorkou článku je Jana Demjanová, terapeutka a odbornice na psychologii osobnosti a odívání

Chcete-li se objednat na konzultaci, klikněte zde --> Více o metodě The Work si poslechněte na tomto videu: