Poklepávání neboli EFT - metoda pro odbourání negativních emocí

Poklepávání neboli EFT - metoda pro odbourání negativních emocí

Markéta Tichá, která se věnuje osobnímu rozvoji, využívá tuto techniku s klienty v emočně vypjatých chvílích. Ví totiž, že EFT dokáže celkem rychle a účinně pomoci odbourat stres a další negativní emoce.

Pojďme se tedy podívat, co o této technice říká Markéta Tichá a jak může pomoci třeba i vám.Otázka: Kdy využíváš tuto techniku s klienty?
Markéta Tichá: Pokud je klient příliš rozrušen, nemá smysl řešit "racionální věci". V tu chvíli se totiž nachází ve své emoční sféře, která je hold příliš silná. Musíme se tedy zaměřit na zklidnění emocí. V takových případech mi hodně pomáhá právě technika EFT - česky poklepávání.

Vypadá velmi podezřele, když se praktikuje. Klepat si na čelo a nebo na vrcholek hlavy vypadá opravdu zvláštně. Ale ti, kteří techniku vyzkoušeli, ví, že opravdu funguje.

Otázka: Může se EFT naučit kdokoliv?

Markéta Tichá: EFT se řadí to takzvaných self-help technik. Tedy technik, které jsou svépomocné a kdokoliv se je může naučit a využívat je ke svému prospěchu. Já sama se tak EFT snažím naučit své klienty. Nechci, aby kvůli každé maličkosti chodili za mnou. Chci, aby se techniku naučili a v klidu a pokoji svého domova ji mohli kdykoliv využít.

Otázka: O co tedy v praxi při této technice jde?

Markéta Tichá: Jak už český název napovídá, jde o poklepávání. Poklepávání na konkrétní akupresurní body na těle. EFT je totiž spojením dvou technik - staročínské akupresury a novodobé psychoterapie. Jednoduše řečeno tedy mluvíte o svých obtížích a co vás trápí a přitom poklepáváte na dané akupresurní body. Vypadá to podezřele, ale funguje to!

Otázka: Na co EFT pomáhá?
Markéta Tichá: EFT má mnohdy podtext "použijte na cokoliv". Bavíme-li se totiž o tom, že máme psychosomatickou podstatu - tedy že obtíže fyzického těla vychází z nespokojenosti naší duše a mysli, pak EFT opravdu zabírá na vše. Můžete řešit strach, úzkost, deprese, ale i bolesti hlavy, alergii, stres, bolesti zad. Prostě opravdu cokoliv.

Otázka: Jak probíhá terapie s terapeutem?
Markéta Tichá: Průběh je různý. Někteří terapeuti poklepávají na klienta. To aby se klient v klidu soustředil na povídání a nemusel se soustředit na to, kam poklepává. Já jsem zastáncem toho, aby se klient naučil poklepávat. Aby si to zažil. Proto poklepávám s klientem. On tak může sledovat, na kterém bodě jsme a v klidu si tak zažít celý postup poklepávání.

Otázka: Kde můžeme začít se samostudiem?
Markéta Tichá: Techniku se můžete zkusit naučit i sami. Před více než rokem vyšla v češtině kniha od propagátora EFT Nicka Ortnera s názvem Poklepávání. Minulý rok také vyšla kniha od jeho sestry Jessicy Ortner - Poklepávání, Jak ztratit kila a najít sebedůvěruNa internetu existuje spousta ukázkových videí, včetně několika mých. Pokud umíte anglicky, pak zajímavé informace naleznete na webových stránkách http://www.thetappingsolution.com/ Zdroje jsou opravdu veliké. Stačí si vybrat.

Otázka: Pomohla tato technika nějak i Tobě?

Markéta Tichá: Sama jsem si před více než 5 lety tuto techniku vyzkoušela poprvé na obtíže jako dlouhodobá alergie, bolesti hlavy, ale také úzkostné stavy a stres. A přestože jsem možná na začátku byla také skeptická - obzvláště proto, jak podezřele technika vypadala, nakonec jsem dnes jejím nadšeným propagátorem a využívám EFt jako podpůrnou techniku při konzultacích.

Otázka: Je EFT pro všechny?
Markéta Tichá: Stejně jako každá jiná technika, ani EFT není pro všechny. Ne všem se bude líbit. Ne všem se bude zamlouvat. A tak je to v pořádku. Někdo nakonec raději využije služeb lékaře a nebo třeba akupunkturisty. Někdo své obtíže bude chtít řešit přes stravu. Pravdou ale zůstává, že EFT je poněkud "zázračnou" a velmi rychlou technikou na poli svépomocných léčebných technik. A tak dokud ji nevyzkoušíme sami na sobě, nemůžeme vědět, zdali pomáhá nebo ne.


Otázka: Co je "nejhoršího" na EFT?
Markéta Tichá: Když se na tuto otázku zeptali výše zmíněného Nicka Ortnera, odpověděl: "Na EFT je nejhorší to, když jej nepoužívate". A to je, myslím, nejhorší na každé technice, která nám může pomoci. Lenost a stereotyp, který nakonec u mnoha lidí vyhraje nad vytrvalostí a zkoušením nových cest v osobním rozvoji.


O EFT a dalších technikách odbourání stresu se můžete dozvědět více na semináři Markéty Tiché s názvem "Pozitivní myšlení a techniky odbourání stresu", který se koná již 4. 5. 2016 v Brně.