Recept na štěstí a pevné zdraví dle 75 let trvající studie

Recept na štěstí a pevné zdraví dle 75 let trvající studie
Bavíme-li se o lidském štěstí, každý jej vidí někde jinde. Někdo jej vidí v penězích, někdo ve zdraví, někdo v naplněné lásce.

Ať už vidíte své štěstí v čemkoliv, je minimálně jedna oblast života, která opravdu má vliv na to, zdali jsme šťastní či nikoliv. A vědci z Harvardské univerzity to po 75 letech výzkumu potvrdili. Nic převratného, ale 75 let tomu již dává punc "zaručený recept". Co to tedy je?Jsou to vztahy - naše komunikace se sebou samými a okolím. Vztahy protínají vše v našem životě. Pokud si rozumíte s okolím, neznamená to ještě, že si rozumíte sami se sebou a naopak. Vztahy utváří naši minulost, přítomnost i budoucnost. A to jaké vztahy máme, určuje naši spokojenost.
 

Vztahy kam se podíváš


Vztahy máme všude - na pracovišti, v osobním životě, během volného času. Zažíváme je na procházce s pejskem, v kině, při nákupu. Ty nejdůležitější pro nás jsou ale ty s lidmi nám nejbližšími. Naše rodina, naši partneři, přátelé a blízcí spolupracovníci. Na těch všech záleží. Na vztahu s nimi nám záleží. A pokud se některý vztah porouchá, pocítí to i vztahy druhé.
 

Jak dobrou komunikaci máme?


Kvalita naší komunikace (ne kvantita) rozhoduje o tom, zdali budeme mít spokojené vztahy. Kvalita znamená například umět projevit opravdový zájem o dění v životě druhých. Být empatičtí. Mít soucit, ale také umět projevit radost z úspěchu druhých. Kvantita je ovšem také zásadní. Spousta z nás má pocit, že máme-li pouze 2 blízké přátele, není to dost. Opak je ovšem pravdou! Jde o kvalitu. 2 opravdoví přátelé vydají za 10 neopravdových.
 

Pocit bezpečí a spolehlivosti


S opravdovým přátelstvím či spokojeným vztahem v rodině souvisí pocit bezpečí. Máme-li pocit, že se v životě máme na koho spolehnout, když bude nejhůř, naše duše může v klidu žít. Nemusíme si dělat starosti, že není za kým jít. Jsme v bezpečí.
 

Když se to ale pokazí...


... tak je náš život najednou méně šťastný. Máme méně radosti. Pokud nás náš partner ponižuje, partnerka je hysterická, rodiče nám nevyjadřují dostatek lásky nebo nás kolegové ponižují, tak se nám život tak trošku hroutí před očima. Ani zde neexistuje žádný "quick fix" neboli rychlá oprava. Jsou lekce, které si musíme prožít. Žádná byť dobře míněná rada nepomůže.
 

Rozhodneme my sami


Co nakonec rozhoduje o tom, zdali budeme šťastnější? Vztah nás k sobě samým a kvalita dalších vztahů. Ne nadarmo se říká, že člověk musí začít u sebe. "Chceš-li změnit svět, musíš nejdřív změnit sebe." Vše začíná u nás samotných - to, jak moc se máme rádi se nakonec projeví na tom, jak se k nám ostatní budou chovat.

Vyjadřujeme-li k sobě samotným soustavnou nelásku, pak nemůžeme čekat, že nás ostatní budou mít rádi. Máme-li všeobecně negativní vztah k druhým lidem, nemohou mít pozitivní vztah oni k nám.

 

Jak to můžeme již dnes změnit?


1) Neuzavírejme se před ostatními
Nemusíme mít náladu každý den, ale jednou za čas se souseda za plotem můžeme zeptat, jak se mu daří. Nemusíte rodičům nebo sourozencům volat pokaždé, když si na ně vzpomenete, ale překvapivý telefonát jim určitě radost udělá.

2) Mějme opravdový zájem o druhé
Naučme se mít zájem o druhé. Poslouchejme, naslouchejme a buďme empatičtí.

3) Hledejme interakci
Je prokázáno, že lidé, kteří vyhledávají interakci a vztahy s druhými, jsou zdravější nejen na těle ale hlavně na duši. Žijí déle a jsou šťastnější.

4) Pracujme na vztazích
Utíkat z boje příliš brzy je zbabělství. Při sebemenším problému v komunikaci si sbalit věci, není zrovna moudré. Nic se tím nenaučíme. Zkusme tedy vytrvat. I vztahy vyžadují péči a práci na sobě. To by pro nás všechny mělo být doživotní mantrou.

5) Mějme rádi sami sebe
A to nejlepší a nejdůležitější nakonec - mějme rádi sami sebe. Nejdéle času trávíme nakonec stejně sami se sebou. Nejhůře jsou na tom ti, kteří sami se sebou nevydrží! Jak s nimi tedy mohou vydržet ostatní? Vyrovnávejte svou samotu (pozor! ne osamělost!!) s interakcí s druhými a budete mít pocit naplnění.


 


Harvardská studie


Krásné shrnutí studie, která probíhala posledních 75 let na Harvardu, můžete zhlédnout na tomto videu. Robert Waldinger je již čtvrtým vedoucím tohoto projektu za jeho celou existenci.Článek pro vás napsala Zakladatelka Cloud 9 Institute a poradkyně v osobním rozvoji Markéta Tichá

Chcete se k Markétě přihlásit na konzultaci?