Sebedisciplína a vděčnost

Sebedisciplína a vděčnost

Když jsem se zeptala sama sebe, jaká dvě slova určují úspěch či zdánlivý neúspěch člověka, odpovědí, kterou jsem dostala, bylo "sebedisciplína a vděčnost".

Proč zrovna tato dvě slova? Odpověď je celkem na snadě.
 

Sebedisciplína

Je vlastností, která by se skoro dala zařadit do dovedností. Jste-li disciplinovaní, dokážete i zdánlivě nemožné věci. Disciplinovanost znamená, že setrváte až do chvíle, kdy je cíl dosažen. Že to nevzdáte v půli cesty. Že víte, jak je důležitá rutina a nebojíte se novou rutinu naučit.

Tak například pokud si dáte za cíl cítit se lépe ve svém fyzickém těle a znamená to mimo jiné, že začnete zpěvňovat svaly tím že budete pravidelně chodit do posilovny, pak sebedisciplína určí, zda vše po týdnu náhodou nezabalíte. Ono je totiž přece jednodušší si ospravedlnit, proč se dál moc nesnažit, že?


Nebo vám třeba váš životní kouč zadal úkol a vy si řeknete, že nemáte zrovna čas na úkoly. A tak místo toho, abyste během další konzultace zhodnotili výsledky vašeho snažení, jediné, co můžete zhodnotit, jsou výsledky vašeho nesnažení.

A tak se přestaňme vymlouvat na nedostatek času nebo na špatné okolnosti. Podívejme se sami do sebe a upřímně si odpovězme na otázku, zdali jsme udělali vše pro dosažení svého cíle. Zdali jsme byli dostatečně disciplinovaní. Zdali jsme využili příležitosti k osobnímu rozvoji a dveřmi prošli, nebo jsme je jen otevřeli.

 

Vděčnost


Zdá se to jako klišé. Důležitost vyjadřování vděčnosti je omílána dokola skoro stejně často jako důležitost správné meditace. Ale možná jde opravdu o důležitou věc. Co když je vděčnost opravdu klíčem k životnímu štěstí?

Jsme-li vděční, znamená to, že vyjadřujeme lásku za to, co již máme a co dostáváme. Čemukoliv přiřadíme tyto upřímné pocity, je to jako bychom říkali, že toho chceme více. Například děkujete za skvělé přátele, kteří jsou vám oporou. A díky tomu možná získáte do svého života další takové spřízněné duše a nebo vás nadále přátelé budou podporovat ve všem vašem snažení.

Nebo třeba vyjádříte upřímnou vděčnost za to, že vám váš zaměstnavatel vyplácí výplatu. A jakoby z čistého nebe vám nadřízený zvýší vaše finanční ohodnocení. Nebo vyjádříte vděčnost za auto, které již sice má pár much, ale bezpečně vás přepraví z bodu A do bodu B. A poštěstí se vám koupit si nové auto se slevou nebo třeba dostanete auro darem. Kdo ví?

Zkuste se již dnes zamyslet nad tím, za co jste ve svém životě vděční. Je to vaše rodina? Vaši přátelé? Zdraví či třeba dostatek finančních prostředků? Možná je to vzdělání, které jste si mohli dopřát. Ať už je to cokoliv, vyjadřujte denně upřímnou vděčnost za dary, které vám život přináší. Upřímná vděčnost je totiž klíčem k hojnosti.

Autorka: Markéta Tichá, MSc. - Učitel a poradce v pozitivním myšlení

Chcete-li se objednat na konzultaci, klikněte zde ->