Moc barev (1. část)

Moc barev (1. část)

Jaro je tu a s ním slunce, teplo, rozkvetlé stromy a barvy všude kolem nás. Taky máte chuť jít si ven zaběhat, koupit si barevnější oblečení, pít barevné ovocné šťávy a k obědu si připravit barevné a zdravé pochoutky?

Nechali jste si vymalovat stěny bytu na žluto a vlastně nevíte proč? Láká vás koupit si červený kostým a ani nevíte proč? Přestalo vás bavit to tmavomodré pyžamo, ve kterém se vám v zimě tak hezky spalo a vůbec nevíte proč? Pak náš výlet do světa barev je určený právě vám.


Na co všechno mají barvy vliv?

Možná už máte vyzkoušené barvy, které vám sluší, které ladí s barvou vašich očí, ve kterých vypadáte svěže a dynamicky. Barvami však můžeme velmi silně ovlivnit i to, jak se cítíme psychicky i fyzicky. Barvy našeho oblečení a především spodního prádla mají podstatný vliv na naši kondici.

Barvy mají schopnost ovlivňovat kvalitu našich prožitků, mohou povzbudit náš metabolismus, zvýšit nebo snížit krevní tlak, ovlivnit schopnost soustředění, chuť k jídlu, činnost hormonálního systému, snížit horečku či zmírnit bolest. Barvy mají vliv i na vnímání hluku, času a teploty.

 
Barvy v interiéru

V modře vymalovaných místnostech s bílým nábytkem nastavují lidé termostat až o 3 stupně výš než v místnostech s červeným kobercem či s oranžovou sedačkou. Hluk zase utlumí olivové, šedozelené stěny a přírodní hnědý interiér. Potřebujeme-li se pustit do nových, třeba i riskantních projektů, pomůže nám žlutá pracovna. Vyžaduje-li naše práce dlouhé soustředění na detaily, prospěje nám místnost světlounce zelená.

Zajímavé výsledky přinesla série pokusů Ústavu teorie architektury a urbanismu Polské akademie věd. Skupina osob byla pozvána na stejné menu do téže restaurace ve velkých časových intervalech a pokaždé byly změněny převládající barvy interiéru. V zeleném interiéru jedli hosté málo a moc toho nenamluvili. V červeném jedli s velkou chutí a jejich vášnivá konverzace vyústila v hádku. V bílém všichni zívali nudou a cítili se příliš plní. Ze žlutého interiéru odcházeli plní energie a loučili se s tím, že se musí zase brzy setkat.


Věděli jste, že barvami se dá i léčit? A dělali to už i staří Egypťané nebo Pythagoras. Barvy dokonce ovlivňují i naše stravování a mají vliv i na nevidomé. O tom v 2. části článku. Pokračování příště...Článek pro vás zpracovala naše odbornice na psychologii odívání Jana Demjanová.

DSCF9946-2.jpg Chcete se o barvách dozvědět více a najít ty správné pro sebe  a pro své zdraví? Objednejte se k Janě na konzultaci!
 Klikněte zde -->>