Druhá část rozhovoru s Janou Demjanovou

Druhá část rozhovoru s Janou Demjanovou

V předešlé části rozhovoru s Janou jsme se dozvěděli, jak to vlastně všechno začalo a jaká byla její cesta za splněným snem. Co udělala pro naplnění svého životního poslání a jaká úskalí ji na cestě čekala.

Dnes se podíváme blíže na oblast, které se profesionálně věnuje - tedy psychologii odívání. Jak najít dobrého odborníka ve stylistice a čím se takový odborník vyznačuje? To vše a mnohem více se dozvíte přičtení následujících řádků.Markéta: Co je pro Tebe psychologie odívání? V čem spočívá?
JanaPsychologie odívání, neboli image koučink, je pro mě cesta k sebepoznání, sebeuvědomění, sebedůvěře a sebelásce a stejně tak i cesta k poznání ostatních, k důvěře k lidem a k jejich přijetí. K pochopení rozmanitosti a pestrosti života a jedinečnosti  každého z nás.

Spočívá v rozboru osobnosti klienta pomocí metody 8 osobních oděvních stylů a systematické práci na jeho vzhledu. Mé přesvědčení je, že naše duše má jen jednu možnost, jak se v tomto světě projevovat - a to skrze naše tělo a tvář. Všichni známe - Oko, do duše okno. A nejen oko...  Každé ráno "oblékáme svou duši".


Markéta: Který z osobních oděvních stylů sedí nejvíce na Tebe? Čím se vyznačuje?

JanaJe to styl Avantgardní, který, stejně jako ostatní styly, má více podob. Inspiruje se Antikou, folklórem různých etnik, středověkou módou i fantazijním světem elfů a víl. Vyznačuje se používáním přírodních materiálů na oděvech i doplňcích, asymetrickými střihy, vrstvením oděvů, předimenzovaností. Víc ale zatím neprozradím. :)

Markéta: Jak se pozná dobrý odborník na odívání?
JanaZáleží na tom, co od tohoto odborníka očekáváme.
Někteří stylisté, vizážisté a módní návrháři mají krásné, umělecké návrhy a pomohou vám vytvořit naprosto originální  vzhled. Musíte ale sami poznat, jestli vám jejich styl sluší a hlavně zda se v novém oblečení cítíte dobře.

Mnoho odborníků nabízí ženám tzv. "proměny". Je-li naším cílem překvapit, oslnit, někdy až šokovat, je to dobrá volba. Všichni ale víme, že je hodně těžké se naprosto radikálně, ze dne na den změnit. Většina takto "proměněných" žen se po několika týdnech (někdy i dnech) navrátí ke svému původnímu, třeba i neuspokojivému a vlastně nechtěnému stylu. Prostě se nedokáží ztotožnit se stylem oblékání, líčení a účesu, který není v souladu s jejich osobností. 


Markéta: V čem často dělají lidé v této branži chybu?
JanaNerada bych posuzovala, kdo dělá jaké chyby a zda to vůbec chyby jsou. Jde prostě o jiný přístup k odívání. Obvykle se ale třeba nesetkávám s tím, že by se oděvní výtvarník zabýval duší klienta. Jeho povahou, temperamentem, jeho  pocity... Stylisté, vizážisté a módní designeři jsou tvůrčí lidé s velkou fantazií, ale obvykle se vůbec nezabývají osobností svých klientů.  

Markéta: Jak má člověk poznat dobrého odborníka?
JanaKaždý z nás intuitivně vnímá, zda je s dotyčným odborníkem na "stejné vlně". Dle mého názoru by každý dobrý odborník, v jakékoli oblasti, neměl být povrchní, ale měl by být schopen a ochoten jít do hloubky. Dobrý image maker rozezná v našem stylu odívání, co o sobě různými detailními úpravami vypovídáme a spolu s námi nachází různé aspekty naší osobnosti.

Jeho snahou pak není "předělat nás k obrazu svému", ale pomáhá nám k sebepoznání, sebeuvědomění a sebepřijetí. Vytváří tedy spolu s námi náš  originální styl, který je v naprostém souladu s naší osobností. Který je charakteristický pro naše skutečné "já".


Markéta: Co bys poradila všem, kteří se chtějí zajímat o styl svého oblékání?
JanaAby si udělali inventuru svého šatníku a zamysleli se nad tím, zda je jejich garderóba slušivá, funkční a v souladu s jejich vnitřním nastavením. Aby zkusili vnímat, jak se v jednotlivých kusech oděvů cítí, zda jejich šatník tvoří barevně i tvarově sladitelný, vzájemně kombinovatelný harmonický celek. Zda mají k dispozici oděvy pro každé roční období a každou příležitost. A hlavně nad tím, proč mají v šatníku právě tyto kousky oděvů. Možná jsou to jen součásti rolí, které jsme někdy "hráli" nebo stále "hrajeme". Je moc užitečné udělat si pořádek ve skříni i ve svém životě.
No a má poslední rada - nebuďte na to sami, ve dvou je to mnohem větší zábava a radost! :)


>První část rozhovoru si můžete přečíst zde...
 

Chcete se k Janě přihlásit na konzultaci? Klikněte zde -->>


Rozhovor vedla Markéta Tichá - Zakladatelka Cloud 9 Institute, poradkyně v osobním rozoji.