Úklid v šatníku i úklid v duši 1. část: Udělejte si pořádek ve skříni

Úklid v šatníku i úklid v duši 1. část: Udělejte si pořádek ve skříni

Zkusme teď s odchodem zimy a pomalu se blížícím jarem udělat pořádek ve svém šatníku a třeba i pořádek ve svém životě. Jak začít?

Každou sezónu nám návrháři nabízí nové trendy a nabádají nás k nákupům věcí, které jsou „in“. Naše skříně se plní a často vzniká pěkný chaos. Když pak chceme najít správné oblečení na určitou příležitost, nic se nám nezdá dost dobré a přichází onen známý pocit „Ach jo, už zase nemám co na sebe!“ 

Udělejme si v šatníku jednou pro vždy pořádek. Jak postupovat?


Krok 1: Veškeré oblečení vyskládat ven

Dejte ale pozor, ať nevznikne ještě větší chaos, než dřív. Oddělte zvlášť kalhoty, sukně, halenky, trička, svetry, šaty a podobně. Pak zkuste každou hromádku uspořádat podle barev. Získáte tak přehled o tom, co vlastně ve skříni máte.


Krok 2: Vyřadit všechno nepotřebné

Vyřaďte obnošené či poškozené oblečení, které již praním ztratilo svůj tvar a barvu. Tyto oděvy už by pro vás stejně nebyly dobrou vizitkou. Stejně tak vyřaďte věci, které už neodpovídají vaší velikosti. Většinou nemá smysl čekat, až zhubneme, nebo přibereme nějaké to kilo. Až se nám to po čase podaří, stejně už máme chuť si pořídit něco nového.

Existuje názor, že je dobré vyřadit vše, co jsme na sobě neměli déle, než rok. Dle mého názoru je to zcela individuální. Je možné, že některé oděvy nenosíme proto, že k nim momentálně nemáme boty a jiné doplňky, anebo jsou určeny jen pro zcela výjimečné příležitosti.

Největší potíž nám obvykle činí vyřadit vše, k čemu máme výrazný citový vztah. Jde o kousky, které nám darovali naši milovaní, nebo ty, které nám připomínají šťastné chvíle našeho života.

Moje rada je vyzkoušet, zda vám oblečení sluší a máte je s čím kombinovat. Je možné pořídit něco málo k doladění, a pokud ne, tak tento kousek můžeme uložit do nějaké speciální boční poličky a nechat rozhodnutí chvíli uzrát.


Krok 3: Rozdělit oblečení podle příležitostí

Rozdělte si oblečení na to do práce, do města, na večer, na sport, na doma a další. Ideální je sestavit k sobě celé outfity a rovnou vyzkoušet různé varianty a kombinace barev. Mnohem rychleji se nám pak daří obléknout se na kteroukoli příležitost.


Krok 4: Uložte oděvy zpět do šatníku

Nejprve oddělte zimní a letní oblečení. Věci vhodné na jaro a podzim můžete ponechat v šatníku celý rok, neboť je možné ho použít v chladnějších letních nebo teplejších zimních dnech. Oděvy současné sezóny pověste pokud možno na ramínka. Umožní vám to lépe se v šatech orientovat a uchovat je nezmačkané. Ostatní věci poskládejte do úhledných komínků (je to docela dobrý relax) a uložte je pokud možno mimo šatník. K tomuto účelu jsou výborné třeba vakuové pytle


A co s vyřazeným oblečením?

Zkuste je darovat kamarádkám, věnovat na charitu nebo někomu, kdo umí oblečení přešít a vytvořit z něj nové – což můžete ostatně vyzkoušet i samy.

Takový úklid v šatníku nám často pomůže uklidit si i ve svém životě a ve své duši. O tom si budete moci přečíst ve druhé části článku, kterou zde najdete již brzy. Hodně štěstí s tříděním oblečení!

 Článek pro vás zpracovala naše odbornice na psychologii odívání Jana Demjanová.

DSCF9946-2.jpg

 Chcete s třízením šatníku pomoci? Objednejte se k Janě na konzultaci!
 Klikněte zde -->>