Co nám říkají naše chutě?

Co nám říkají naše chutě?

Všichni to známe. To silné nutkání dát si kousek čokolády! Nedá se mu odolat. Odkud se toto nutkání bere? Co když se nám snaží signalizovat úplně něco jiného, než abychom jedli čokoládu?

Cesta výživového poradce je v dnešní době trnitá. Nároky a znalosti klientů stoupají a již nestačí pouhé doporučení "jezte střídmě, pijte vodu a radujte se ze života". I když toto bych nejraději doporučovala všem lidem na zemi.
 

Jíme, abychom žili
 
Obecně ze své praxe mohu říct, že lidé stále a často přemýšlejí nad jídlem, nad tím, co si uvaří a co budou jíst, a přitom jim uniká podstata jídla. Jídlo je pouze nabídka energie. Je to zdroj energie pro naše tělo. Pohon, který žene kupředu naši krev, srdce a celý unikátní a jedinečný systém zvaný člověk. Když přijde na chutě na konkrétní potraviny, znamená to tedy jakýsi signál.
 

Co se nám chutě snaží říct
 
Klienti za mnou chodí s dotazy, co mají dělat, když mají chutě na sladké, když mají chutě na slané, či když mají stále chutě na jídlo. Dar chutí zde dle mého je proto, aby signalizoval člověku možnost transformovat svou touhu po jídle na jinou formu realizace. Zároveň přehnaná touha po jídle a daných chutích informuje jednotlivce o jeho vlastních nevyřčených trápeních či mu jen ukazuje začátek nutné změny v jeho životě.
 


Jak s chutěmi naložit
 
V praxi to znamená, že pokud máme ve svém nutričním světě závislosti na sladké, slané či kombinované chutě, můžeme se zcela vědomě rozhodnout na čas tuto závislost hybernovat. Jistě je vhodné podle nutriční gramotnosti znát své výživové pilíře a vědět, jakým způsobem si mohu od nepříjemných nutkavých pocitů na jakoukoli chuť dopomoci.
 
Dále pozorujte vzpomínku nebo pocit, která při té či oné chuti vyvstane. Zapište si chuť i emoci, která je sní spojena. Vyzkoušejte si, že tělo často žádá duchovní potravu a chutě nám mají jen připomenout žánr dané potřeby. Takovouto analýzou můžeme přijít na to, co se nám daná chuť snaží říct.
 
Chce to odvahu a laskavost a také trpělivost. A uvidíte, že se to vyplatí.

 
Pokud chcete vědět o svých chutích více, přihlaste se na seminář Karly Večeřové Co nám říkají naše chutě.

 Článek pro vás zpracovala naše nutriční poradkyně Karla Večeřová.

Chcete se ke Karle přihlásit na konzultaci?
Klikněte zde -->>