Játra a jejich role v těle

Játra a jejich role v těle

Že játra naše tělo čistí, už asi víte. Ale věděli jste také, že dobrá funkce jater má vliv i na řadu dalších orgánů? A dokonce i na naši náladu? A víte, jak si udržet játra "v kondici"? O funkci jater a jejich detoxikaci čtěte dál.

Játra jsou centrálním orgánem látkové přeměny. Starají se o očistu a detoxikaci celého organismu. Denně jsme vystaveni působení nejrůznějších škodlivin z okolí, toxinů z potravin i emočních toxinů. S tím vším se naše tělo musí vypořádat plynule a hladce. Odpadu v těle nás kromě jater pomáhají zbavovat například i ledviny, pokožka, plíce nebo lymfatický systém.
 

Játra mají vliv na funkci jiných orgánů

Játra jsou natolik důležitá, že svou funkcí nepřímo ovlivňují i funkce všech dalších orgánů. Pokud jsou játra přetížena, dochází k poškození nejen na buněčné úrovni, ale také na úrovni psychické. Tělo nejprve dává svému majiteli signál pomocí únavy, poruchy soustředění, náladovosti, špatného stavu pojivové tkáně a tlaku v oblasti horního břicha. Pokud jsou játra přetížena jedovatými látkami, zpomaluje se látková přeměna a tuk se ukládá na stěnách cév, což má za následek další orgánové poruchy. Člověk je celkově podrážděný a unavený. Je třeba dostat se ze „začarovaného kruhu“ například pomocí detoxikace.
 

Detoxikace jater a výživové doporučení

Náročný detoxikační proces by měl být vždy vyvážen tak, aby měl lidský organismus možnost rychlejší regenerace.

Nutriční podpora spočívá ve vyhodnocení stávajícího jídelníčku, vyřazení zatěžujících potravin a nahrazení zdraví prospěšnými surovinami. To znamená, že například jednoduché cukry nahradíme alternativními sirupy (rýžový, agávový a další), pečivo z bílé mouky nahradíme čistozrnným a celozrnným pečivem, a podobně.

Psychická podpora spočívá ve zvolení vhodné pohybové aktivity a dechových cvičení. Také emoce bychom měli dávkovat postupně a nedovolit, aby došlo k nahromadění negativních pocitů.

V obou případech doporučuji navštívit odborníka, který se problematice výživy a problematice myšlení věnuje aktivně, a má možnost mezioborového propojení.

 

Závěrem

V přírodě má vše svůj význam a nic se neděje bezdůvodně. Měli bychom si vážit poplašných signálů, které nám tělo nabízí, a reagovat na ně. Nenechávat tělo trpět jen proto, že si na sebe neumíme udělat čas.

 Článek pro vás zpracovala naše nutriční poradkyně Karla Večeřová.

Chcete se ke Karle přihlásit na konzultaci?
Klikněte zde -->>