Nutriční konzultace nejen o stravě?

Nutriční konzultace nejen o stravě?

Klienti vyžadující úpravu stravovacích návyků a změnu životního stylu si jsou vědomi faktu, že je zapotřebí spojit výživu a mysl. Nebo alespoň tuší, že se nemohou spoléhat jen na potravinové doplňky, rady lékařů či interpretaci různých verzí zdraví na internetu či v časopisech.

Otázka: Jak byste popsala svého klienta?

Lidé, kteří vyhledají pomoc mou potažmo dalších kolegů v Cloud 9 Institute, jsou velmi otevření a vědí, že je potřeba komplexní příštup. Klienti vyžadující úpravu stravovacích návyků a změnu životního stylu si jsou vědomi faktu, že je zapotřebí spojit výživu a mysl. Nebo alespoň tuší, že se nemohou spoléhat jen na potravinové doplňky, rady lékařů či interpretaci různých verzí zdraví na internetu či v časopisech.

Jsou to muži i ženy, věkové kategorie v rozmezí od 18 do 75let. Nejčastěji ovšem mezi 35 - 45 lety. Podstatné ovšem je, že chtějí změnu a vědí, že cesta, po které právě kráčejí, jim nepřináší radost. Věří, že společně se mnou naleznou tu správnou cestu.

 

Otázka: Patří k tomu i duchovní a mentální rozvoj osobnosti?

Jistě, nemůžeme odtrhnout tělo od mysli či naopak. Chceme-li, aby výsledky klientů v úpravě stravovacích návyků byly trvalé, potřebujeme jejich spolupráci v oblasti změny životního stylu, mentálního a duchovního rozvoje. Klient od nás dostane jak teoretické podklady, tak hlavně praktické tipy a rady a jednoduchý návod na změnu životního stylu ve stravování.
 

Otázka: Znamená to, že se lidé v dnešní době více věnují svému komplexnímu rozvoji (mysl-duše-tělo)?

Ano, myslím si, že se lidé více a více zajímají o holistický přístup k sobě samému, nicméně mám dojem, že mají pouze kusé informace, které zkreslují a pomáhají jen na kratičký úsek života. Poté, co jim jejich doměnkami nově vzniklý život selže, zahořknou a to se samozřejmě projeví na jejich těle a mysli i celkové zdravotní kondici. Je třeba přistupovat k terapii komplexně. Mysl + duše + tělo, jedině tento přístup se totiž nedá ošidit, ani obejít.
 

Otázka: Co byste poradila lidem, kteří přemýšlí o tom, zdali navštívit nějakého konzultanta či odborníka na výživu?

Mám pro takové klienty pouze jednu radu či doporučení. Prosím musíte hlavně vědět, zda opravdu chcete žít spokojeněji a tím pádem se musíte připravit na změnu, která je pro člověka velmi obtížná. Přestože si budete moci zachovat některé základní stravovací návyky, spoustu jich budete muset změnit. Ale stejně jako jsme se v dětství naučili si pravidelně čistit zuby, stejně tak se můžete naučit lepšímu životnímu stylu a stravovacím návykům. Nic není nemožné. Ale musíte chtít.
 


Mgr. Karla Večeřová je absolventkou lékařské fakulty Masarykovy univerzity oboru Výživa člověka. Díky studiu tohoto oboru dokáže propojit lékařskou diagnózu člověka s nutričním doporučením. Věnuje se také výživě dle pěti elementů.
Základ nemocí ovšem vidí v psychosomatice. Její přístup NUMID propojení mysli a stravy je tím, co v dnešní době dokáže málokterý odborník na výživu. "Lidé se ke mně objednají ve chvíli, kdy řeší nespokojenost se svým tělem a životním stylem. Když se chtějí naučit jednoduchému systému vaření ze zdraví prospěšných potravin a zároveň si zachovat svou identitu. Protože to není o úplné změně jídelníčku, ale spíše o výběru toho, které potraviny se k nám typologicky nejvíce hodí a jak je vše propojeno s naší myslí."