Nosní konvička ti pomůže! Tento názor můžete v období nachlazení a chřipek slyšet čím dál častěji. Otázkou je, zda a za jakých okolností je nosní konvička opravdu prospěšná a kdy se už jedná o marketingový tah distributorů těchto pomůcek.
Formy používání konvičky
Můžeme si přiblížit dvě formy používání nosní konvičky. Forma účelová a forma preventivní hygienická. Účelová forma znamená, že v případě akutní rýmy, dlouho vleklé rýmy či nachlazení, často opakovaných nachlazení, ucpávání vedlejších dutin nosních, zánětu středního ucha, častého kýchání, je potřeba podpořit odplavování hlenu a urychlit regeneraci sliznice dutiny nosní. V tomto případě shledávám používání nosní konvičky za velmi prospěšné.
Preventivní hygienickou formu u fyzicky zdravých osob, kterou doporučují lékaři a odborníci ORL já osobně nedoporučuji. To neplatí v případě, jedná-li se o osoby žijící či pobývající dlouhodobě v prašném prostředí, příliš suchém prostředí. Zde užívání nosní konvičky jako preventivního prostředku prospěšné je.
Preventivní forma užívání se vyznačuje každodenním vyplachováním nosu. Podle některých odborníků se jedná o stejnou prevenci jako u čištění zubů. Nicméně mám dojem, že v posledních letech přibývá stále více preventivních prostředků. Abychom nakonec nepřišli do fáze, kdy ranní hygiena bude vypadat tak, že si vyčistíme zuby, vypláchneme si nosní dutinu, mezitím si můžeme vypláchnout i střeva a také si vystříkáme uši. Zároveň abychom nezatěžovali vlasy každodenním umýváním použijeme suchý šampon a tak dále.
Používejme selský rozum
Zdá se mi, že se čím dál tím víc zapomíná na selský rozum a čím dál víc se potlačuje přirozená intuice člověka. Musíme se naučit podporovat samoregeneraci těla jako takovou. K tomu je ovšem zapotřebí pochopení nemocí či příznaku nemocí. Nemoc je totiž pro nás hlavně informací. Informací o stavu naší mysli, naší duše, našeho života.
Fyzické obtíže jako důležitá informace o rozpoložení mysli
Představte si, že každý den provedeme laváž nosu izotonickým roztokem, aniž bychom se zamysleli, proč vlastně máme stále se opakující rýmu, proč a co nám tím tělo chce dát najevo. Rýma či zánět dutiny nosní či vedlejších dutin či zánětu středního ucha, který je s infektem také spjat, se jednoduše přesune do jiné části těla a stále bude poukazovat, že se ubíráme nesprávným směrem a my opět budeme potlačovat příznaky a začneme dalším hygienickým návykem, najdeme další potravinové doplňky a tak stále dokola.
Dívejme se více na nemoci těla z holistického pohledu a dejme více na intuici.
Nutriční tip na odhlenění
Pro děti a dospělé je výborný domácí cibulový sirup. Cibule obsahuje mimo řady vitamínů a minerálních látek, také vysoké mnnožství glukózy a vlákniny ale hlavně eterické oleje s obsahem síry. Ta působí antibioticky - protizánětlivě. Proto se cibulový sirup výborně hodí v období chřipek či nachlazení.
Cibuli můžete přidávat do polévek či jídel, nebo připravit sirup. Nakrájíte si asi 10 cibulí na jemná kolečka, která kladete do sklenice s uzavíratelným víkem a prosypáváte třtinovým cukrem. Až cibule po několika hodinách pustí šťávu, slijte sirup a uzavřete ve sklenici. Podávejte dítěti či nemocnému preventivně v období zvýšeného výskytu nemocí 2x denně, při aktivním onemocnění 3x - 5x denně.
Autorka: Mgr. Karla Večeřová (více v sekci "Naši odborníci")
Zaujal vás tento článek? Pak se můžete přihlásit na undividuální konzultaci či některý z workshopů, který Mgr. Karla Večeřová vede. --> pro více informací klikněte zde.