Používání nosní konvičky - ano či ne?

Používání nosní konvičky - ano či ne?

Máte-li ucpaný nos, trpíte nachlazením, záněty nosních dutin nebo alergií či sennou rýmou, vyplachování nosu konvičkou vám či vašim dětem může pomoci. Tato metoda je čím dál častěji doporučována lékaři pro choroby nosní, ušní, krční.

Nosní konvička ti pomůže! Tento názor můžete v období nachlazení a chřipek slyšet čím dál častěji. Otázkou je, zda a za jakých okolností je nosní konvička opravdu prospěšná a kdy se už jedná o marketingový tah distributorů těchto pomůcek.
 

Formy používání konvičky

Můžeme si přiblížit dvě formy používání nosní konvičky. Forma účelová a forma preventivní hygienická. Účelová forma znamená, že v případě akutní rýmy, dlouho vleklé rýmy či nachlazení, často opakovaných nachlazení, ucpávání vedlejších dutin nosních, zánětu středního ucha, častého kýchání, je potřeba podpořit odplavování hlenu a urychlit regeneraci sliznice dutiny nosní. V tomto případě shledávám používání nosní konvičky za velmi prospěšné.

Preventivní hygienickou formu u fyzicky zdravých osob, kterou doporučují lékaři a odborníci ORL já osobně nedoporučuji. To neplatí v případě, jedná-li se o osoby žijící či pobývající dlouhodobě v prašném prostředí, příliš suchém prostředí. Zde užívání nosní konvičky jako preventivního prostředku prospěšné je.

Preventivní forma užívání se vyznačuje každodenním vyplachováním nosu. Podle některých odborníků se jedná o stejnou prevenci jako u čištění zubů. Nicméně mám dojem, že v posledních letech přibývá stále více preventivních prostředků. Abychom nakonec nepřišli do fáze, kdy ranní hygiena bude vypadat tak, že si vyčistíme zuby, vypláchneme si nosní dutinu, mezitím si můžeme vypláchnout i střeva a také si vystříkáme uši. Zároveň abychom nezatěžovali vlasy každodenním umýváním použijeme suchý šampon a tak dále.


Používejme selský rozum

Zdá se mi, že se čím dál tím víc zapomíná na selský rozum a čím dál víc se potlačuje přirozená intuice člověka. Musíme se naučit podporovat samoregeneraci těla jako takovou. K tomu je ovšem zapotřebí pochopení nemocí či příznaku nemocí. Nemoc je totiž pro nás hlavně informací. Informací o stavu naší mysli, naší duše, našeho života.
 

Fyzické obtíže jako důležitá informace o rozpoložení mysli

Představte si, že každý den provedeme laváž nosu izotonickým roztokem, aniž bychom se zamysleli, proč vlastně máme stále se opakující rýmu, proč a co nám tím tělo chce dát najevo. Rýma či zánět dutiny nosní či vedlejších dutin či zánětu středního ucha, který je s infektem také spjat, se jednoduše přesune do jiné části těla a stále bude poukazovat, že se ubíráme nesprávným směrem a my opět budeme potlačovat příznaky a začneme dalším hygienickým návykem, najdeme další potravinové doplňky a tak stále dokola.

Dívejme se více na nemoci těla z holistického pohledu a dejme více na intuici.

 

Nutriční tip na odhlenění


Pro děti a dospělé je výborný domácí cibulový sirup. Cibule obsahuje mimo řady vitamínů a minerálních látek, také vysoké mnnožství glukózy a vlákniny ale hlavně eterické oleje s obsahem síry. Ta  působí antibioticky - protizánětlivě. Proto se cibulový sirup výborně hodí v období chřipek či nachlazení.

Cibuli můžete přidávat do polévek či jídel, nebo připravit sirup. Nakrájíte si asi 10 cibulí na jemná kolečka, která kladete do sklenice s uzavíratelným víkem a prosypáváte třtinovým cukrem. Až cibule po několika hodinách pustí šťávu, slijte sirup a uzavřete ve sklenici. Podávejte dítěti či nemocnému preventivně v období zvýšeného výskytu nemocí 2x denně, při aktivním onemocnění 3x - 5x denně. Autorka: Mgr. Karla Večeřová (více v sekci "Naši odborníci")

Zaujal vás tento článek? Pak se můžete přihlásit na undividuální konzultaci či některý z workshopů, který Mgr. Karla Večeřová vede. --> pro více informací klikněte zde.