Nevšední vánoční dárek

Nevšední vánoční dárek

Letošní Vánoce mohou být ve znamení pomoci druhým. Kupte dárek, který potěší nejen vaše nejbližší a vás, ale především někoho, ke komu nebyl osud tak přívětivý. Řeč je o nevšedním vánočním dárku - staňte se dárcem dobra.

Trendy v darování

Ačkoliv to na první pohled není poznat, pohybují se mezi námi každý den lidé, kteří si pravidelně odepřou něco hezkého nebo dobrého a ušetřené peníze darují těm, kteří neměli v životě takové štěstí. Zájem Čechů o dárcovství každý rok o něco málo povyroste. „V Člověku v tísni vidíme, že každým rokem přibudou tisíce dárců, kteří pravidelně, každý měsíc, přispívají do sbírky Skutečný dárek“, vysvětluje ředitel fundraisingu Tomáš Vyhnálek. Způsoby darování se také vyvíjí „od původně anonymního darování menších částek na ulici, k více angažovanému přístupu a budování vztahu s dárcem”, dodává manažerka komunikace s dárci Nadace Open Society Fund Lenka Marečková.

Rok 2017, náš rok darování

My v Cloud 9 Institutu jsme letošní rok prožili opravdu pod heslem „Pomáhat má smysl”. Začalo to nevinně, když se zakladatelka C9I Markéta G. Tichá rozhodla pomáhat s organizací historiky prvního Plesu pro Fenix. Rozjetý vlak pak na své cestě pokračoval vesele dál. Podpořili jsme vznik bezobalového obchodu, Markéta bez nároku na honorář lektorovala workshop pro studenty AEGEE univerzity a na podzim si naše dámy odskočily na střešní party firmy Dixons Carphone, kde svou přítomností finančně podpořily rodiny, které bojují s rakovinou. O našem roce darování se více dočtete zde (odkaz: http://bit.ly/2AdTGvw). Ještě jeden velký projekt nás před koncem roku čeká, ale o tom vám řekneme zase příště.

Vánoce, ideální čas pro nevšední dárek

Vánoční čas, kdy lidé přemítají nad svým životem a víc myslí na potřebné, je skvělý milník, kdy se stát dárcem a darovat dobrý skutek jménem svých blízkých. „Vánoce lidi obecně víc motivují k tomu, aby darovali. Snad každé svátky nám přijde opravdu velký dar”, popisuje Ivana Volencová z Amnesty International ČR.

Každá organizace přistupuje k dárcům jinak - některé posílají potvrzení o daru, jiné nabízí „dárkové poukazy”, které slouží jako doklad o příspěvku na konkrétní věc, pro skupinu lidí nebo účel, kterým zasvětily svou činnost. „Jako každý rok se soustředíme na projekt Skutečný dárek. V našem e-shopu si dárci mohou koupit přes 25 typů darovacích certifikátů. Nejpopulárnější jsou kozy, kuřata nebo školní pomůcky. Hlavním heslem kampaně bude hláška: Nekupujte voloviny, kupte aspoň osla!”, popisuje Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni.

Konkrétní tipy na Nevšední vánoční dárek

Skutečný dárek, projekt Člověka v tísni (www.skutecnydarek.cz)
Nocleženka, projekt Armády spásy (www.noclezenka.cz)
Pomoc zvířatům v nouzi, projekt Psího života (www.psizivot.com/chci-pomoci)
Dárky pro život, projekt UNICEFu (http://bit.ly/2pCfzzL)

Dárcovská výzva – vyberte si organizaci, jejíž činnost vás zajímá. Pak vyzvěte své blízké, ať na místo kupování vánočních dárků darují konkrétní částku pro vybranou organizaci. Peníze můžete také vybrat společně a vaším jménem je organizaci darovat. Některé organizace dokonce radí, jak takovou výzvu uspořádat.

A co vy? Zkusíte letos také některý z "opravdových" dárků? Jak říkáme v Cloud 9 Institute - "dárků na druhou"?