Workshop pro zástupce mateřských školek

Workshop pro zástupce mateřských školek

Přednášejícími byli nutriční odbornice Mgr. Karla Večeřová a lékař MUDr. Dušan Zhoř. Téma, které se probíralo, bylo zaměřeno na teoretický ale hlavně praktický vhled do problematiky nemocí malých dětí.

Téma nemocí dětí předškolního věku je aktuální celý rok - nejvíce však v období podzimu a zimy, kdy se tyto choroby vyskytují častěji. Ne každý rodič si ovšem připustí, že rýma není jenom rýmou a že bolest v krku může ukazovat na nějakou stresovou situaci, které dítě samo neumí zpracovat. Pojďme se ale podívat na různé pohledy, které byly prezentovány na daném workshopu.
 

Západní medicína


Pohled západní medicíny je jasný - má dané předpisy a "tabulky" a spadáte-li diagnózou do dané kolonky, máte právo na léčbu. Léčbu farmaky. Tento styl se ovšem pomalu ale jistě v mnoha zemích dostává do pozadí. V Asii je východní medicína a alternativní léčba součástí zdravotnického systému. Je tomu tak již i v některých západních zemích - v Evropě jmenujme například Německo, které má v této oblasti obrovský náskok před jinými zeměmi.

I v Česku ale již existují lékaři, kteří mají respekt pacientů právě proto, že nejsou ochotni za každou cenu předepisovat léky, není-li to potřeba. Tento směr podporujeme a proto máme ve svých řadách takto smýšlejícího lékaře Dušana Zhoře, který svou část prezentace zaměřil na psychosomatiku nemocí.

 

Co vlastně západní medicína léčí


Poukázal mimo jiné na to, že západní medicína se soustředí na léčbu příznaků a následků, ale neumí si poradit s příčinami - s tím, co se nám děje v hlavě. Lékaři bohužel nemají dostatečné znalosti a zkušenosti v psychologii člověka a propojení s chorobou. Nynější systém vzdělávání lékařů se soustředí na příčiny tělní, ale emocionální potíže a různé sociální tlaky, které mohou vést k chorobě, neobsahuje. Řekněte nám, kdy se vám stalo, že jste s dítětem přišli k doktorovi a ten se vás zeptal, zdali náhodou doma neřešíte třeba manželské spory?

Lékaři nedokáží tuto problematiku řešit a nemají na ni ani čas. K tomu přispívají i pacienti, kteří většinou neprojeví zájem o to své nemoci lépe porozumět. Spolknout pilulku je mnohdy jednodušší, než se zamyslet nad svým chováním a myšlením. Bohužel tak ale přistupujeme i k dětem "Pane doktore, opravte nám ho, je pokažený. A hlavně to udělejte rychle, potřebuji být co nejdříve v práci".


Tlak, který je vyvíjen na nás rodiče, na lékaře, na dítě samotné, se pak musí zákonitě někde projevit. Stále více a více rodičů i těch, kteří děti nemají, má však zájem o hlubší porozumění nemoci svého těla a práci na odstranění příčiny, ne jen následků. Má zájem o prevenci.
 

Nutriční rady


Karla Večeřová poukázala právě na takovou prevenci  - prevenci nemocí z hlediska nutrice a myšlení. Na to, které potraviny jsou v době nemocí vhodné a které naopak nejsou. Dala tipy na zajímavé recepty a hlavně na alternativní techniky, které zástupci školek ale i rodiče mohou využít jako "první pomoc", když některé dítě ve školce bolí hlava, v krku, má rýmu a nebo kašle.

Zároveň také poukázala na konkrétní příklady psychosomatického původu nemocí. Připravila letáček se dvěmi praktickými radami pro rodiče, jak předejít a nebo podpořit léčbu jejich dětí. Obsah letáčku pravidelně obměňujeme a zástupci školek jej mohou předávat dále rodičům, kteří se tak zdarma dostanou k zajímavým informacím, které mohou okamžitě aplikovat v praxi.

 

Proč šíříme osvětu


Jsme rodiče a víme, jak je to složité, když jsou naše děti nemocné. Jak složitě domlouváme hlídání a že se musíme svému dítěti prostě věnovat, abychom pochopili příčinu jeho nemoci. Často se jedná o "odtržení" dítěte od matky a samotný přechod z mateřské náruče do péče opatrovatelek ve školce je prostě vnitřně traumatizujícím aktem. S tím se ale musí obě strany vyrovnat.

Na druhou stranu brát mateřskou školku jako výchovné zařízení, je jako zbavovat se zodpovědnosti za výchovu vlastního dítěte. Rádi bychom rodiče přivedli na správnou cestu k pochopení příčin nemocí jejich dětí, potažmo také jejich vlastních nemocí. Aby byli všichni v budoucnu zdravější, šťastnější a spokojenější.

Máte zájem o spolupráci s Cloud 9 Institutem? Ozvěte se nám.
Kontaktní informace: Ing. Eva Paseková, +420 775 618 685,
eva@cloud9institute.cz